Kaleköy(Simena)

Günümüzde Kaleköy olarak anılan antik Simena küçük bir Likya kıyı kenti olup, M.Ö. 4'üncü yüzyıldan günümüze kadar iskan görmüş stratejik bir nokta olma özelliği gösterir. Bu özelliğini en canlı yansıtan kalıntı günümüze dek sağlam kalmış kaledir, buradan Kekova ve çevresinin en mükemmel manzaralarını izlemek mümkündür. Simena Türkiye’nin sadece denizden ulaşılabilen nadir yerleşimlerinden biridir. Kekova Adası ve çevresindeki kıyılarda doğal, kültürel ve coğrafi değerlerin korunması amacıyla oluşturulmuştur, 260 kilometrekare alanı kaplayan Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın içerisinde yer alan Simena Antik Kenti, birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir.

about
about

HAMİDİYE KOYU

Kaleköy’ün yarım mil doğusunda bulunan suyu derin küçük bir koydur. Batı kıyı ucunda küçük bir ada bulunur. Derinlikler 15-25 metre civarındadır. Melteme kapalı koyda sahil Güvenlik botuna ait bir iskele bulunmaktadır. Burada derinlik 5 metredir. Tarihi kalıntılar, kaya mezarları duvarlar, kemerler kıyıda görülür. Koyun sonunda içlerde bir ev bulunur. Kuyusu, büyük bir ağacın altındaki çardağı ile serinlemek için güzel bir mola yeridir. Balkan savaşı sırasında düşman gemilerine kök söktüren Hamidiye Kruvazörü ve komutanı Rauf Orbay’ın harekatlar sırasında saklandıkları koydur. Adını buradan alır. Bir kayanın üzerine boyadıkları Türk bayrağı hala korunmaktadır

KORSAN MAĞARASI

Kekova Gökkaya'da adalar bölgesinde bulunan mağara turistik açıdan popülerdir. Geniş hacime rağmen içeride karstik oluşuma rastlanmaması ve duvarların yumuşak hatlara sahip oluşu aşınma mağara izlenimi uyandırmaktadır. O yıllarda korsanlar tarafından kullanıldığı için adı Korsan Mağarası olarak kalmış. Teknelerle gezilen mağarayı yüzerek de keşfedebilirsiniz.

about
about

BATIKŞEHİR

Kekova adası’nda bulunan Batıkşehir, depremler sonucu deniz altında kalmış ve buraya Batık - Şehir ismi de bölgede gözle görülen en sık tarihi kalıntıları oluştuğu için verilmiştir. Daha çok iki kenti perde gibi Akdeniz’e karşı koruyup denizcilerin sığınak, gemi inşaa ve onarım üssü olarak kullanılmıştır. En az M.Ö. 5. yy.’dan beri ticari ve askeri üs olarak kullanılmış olan Kekova’nın en renkli köşesidir.